1. Във вашата правна система автентичният инструмент има ли вменена доказателствена сила? Кои са норми, които предвиждат това?
Да. ГПК Чл. 179. (1) Официален документ, издаден от длъжностно лице в кръга на службата му по установените форма и ред, съставлява доказателство за изявленията пред него и за извършените от него и пред него действия.
(2) Официално заверени преписи или извлечения от официални документи имат същата доказателствена сила, както и оригиналите.
По смисъла на чл. 93 от НК, нотариусът е длъжностно лице.
Чл. 93. Указаните по-долу думи и изрази са употребени в този кодекс в следния смисъл:
1. "Длъжностно лице" е това, на което е възложено да изпълнява със заплата или безплатно, временно или постоянно:
а) служба в държавно учреждение с изключение на извършващите дейност само на материално изпълнение;
б) (изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. - ДВ, бр. 62 от 1997 г., доп. - ДВ, бр. 43 от 2005 г., в сила от 01.09.2005 г., изм. - ДВ, бр. 64 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 26 от 2010 г.) ръководна работа или работа, свързана с пазене или управление на чуждо имущество в държавно предприятие, кооперация, обществена организация, друго юридическо лице или при едноличен търговец, както и на нотариус и помощник-нотариус, частен съдебен изпълнител и помощник-частен съдебен изпълнител.
2. Имат ли всички автентични инструменти същата доказателствена сила?
Да, съгласно чл. ГПК Чл. 179. (1) Официален документ, издаден от длъжностно лице в кръга на службата му по установените форма и ред, съставлява доказателство за изявленията пред него и за извършените от него и пред него действия.
(2) Официално заверени преписи или извлечения от официални документи имат същата доказателствена сила, както и оригиналите.
3. Ако отговорът на въпрос 2 е “не”, какви са разликите и кои нормативни разпоредби предвиждат тези разлики?
5. Вменената доказателствена сила може да бъде оспорена: Да, може.
Пред кой орган: Пред съдилищата в Република България
Сългасно коя процедура (посочете приложимите нормативни разпоредби):
Оспорване на истинността на документ е възможна в производството по граждански дела по реда предвиден в Гражданския процесуален кодекс. Тя е регламентирана в следните разпоредби:
Чл. 193. (1) Заинтересованата страна може да оспори истинността на документ най-късно с отговора на съдопроизводственото действие, с което той е представен. Когато документът е представен в съдебно заседание, оспорването може да бъде направено най-късно до края на заседанието.
(2) Съдът постановява да се извърши проверка на истинността на документа, ако другата страна заяви, че желае да се ползва от него.
(3) Тежестта за доказване неистинността на документа пада върху страната, която го оспорва.
Чл. 194. (1) Съдът извършва проверката чрез сравняване с други безспорни документи, чрез разпит на свидетели или чрез вещи лица. (2) След проверката съдът с определение признава или че оспорването не е доказано, или че документът е неистински. В последния случай той го изключва от доказателствата, като го изпраща на прокурора заедно със своето определение. (3) Съдът може да се произнесе по оспорването на документа и с решението по делото. В този случай документът заедно с препис от решението се изпраща на прокурора.
В какъв срок: Чл. 193. (1) Заинтересованата страна може да оспори истинността на документ най-късно с отговора на съдопроизводственото действие, с което той е представен. Когато документът е представен в съдебно заседание, оспорването може да бъде направено най-късно до края на заседанието.
1. Във вашата правна система кои органи или публични органи, на които това е делегирано, могат да издават автентични инструменти в съответствие с член 3, параграф 1, буква и) от Регламент 650/2012?
2. Можете ли да посочите кои са най-често използваните автентични инструменти в случай на наследяване на имущество на починали лица и кои органи ги издават?
3. Доказателствена сила на някои специфични актове, например “acte de notoriété” във Франция и Италия
1. Какви видове инструменти в областта на семейното право съществуват?